Buďte obezřetní, když vám přijde zpráva se souborem OneNote v příloze. Objevily se případy jejich zneužívání k šíření malwaru. Je to pro zločince další cesta, jak se dostat k našim údajům či financím. Podívejme se, jak to funguje, a jak ohrožení předejít.
Podle NÚKIB evidují kyberbezpečnostní firmy zvýšené množství phishingových kampaní, které k šíření škodlivého softwaru používají právě OneNote.
Aplikace OneNote: Jedná se v podstatě o digitální zápisník na poznámky. Nástroj je součástí balíčku Microsoft 365. Umožňuje mj. vkládat jako přílohy celé dokumenty, a tak je možné ho zneužít.
Jak to celé funguje?
- Uživateli přijde e-mail s přílohou v podobě poznámkového souboru Microsoft OneNote. Soubor má koncovku .one a může se tvářit třeba jako potvrzení objednávky, faktura, dokumenty k daním, podklady pro vyzvednutí zásilky a podobně.
- Text e-mailu ho vyzývá, aby soubor otevřel a něco v něm zkontroloval, doplnil. Například proto, aby zboží mohlo být odesláno. Věc je samozřejmě podle odesilatele „urgentní”.
- Když oběť přílohu otevře, uvidí dokument s rozostřeným textem. Ten je překryt nápisem „Double Click To View File“. Tedy dvakrát klikněte pro zobrazení obsahu, který soubor ukrývá.
- Soubor však pod nápisem skrývá řadu příloh, takže kdekoliv na nápis kliknete, ve skutečnosti klikáte již na škodlivý soubor a tím ho otevřete.
- Na obrazovce se sice poté objeví ještě okno s varováním, že daný typ souboru může být nebezpečný, ale ruku na srdce, ne každý ho čte, natož uposlechne. Stačí potvrdit, že soubor chcete opravdu otevřít, a spustíte tak instalaci škodlivého programu ze vzdáleného serveru do svého počítače.
- Cílem takové akce může být krádež citlivých informací a hesel, ale programy umí také pořizovat screenshoty obrazovky nebo v některých případech dokonce natáčet videa přes webkameru, a tak majitele počítače špehovat. V ohrožení jsou i vlastníci kryptopeněženek, které je takto možné ukrást.
Víte, že? Nejčastěji se zatím tímto způsobem šířily škodlivé programy AsyncRAT, Quasar RAT, Redline a Xworm.
Jak se bránit
Pro uživatele zde platí už potisící opakované. Neklikejte, pokud neznáte odesilatele nebo si nejste jisti, o co jde. Nestyďte se také v případě pochybností kontaktovat svého firemního ajťáka.
Systémově pak je možné zakázat stahování souborů .one v e-mailové aplikaci. Dalším možným opatřením je omezit otevírání veškerých souborů z OneNote nebo zablokovat vybrané přípony u vložených souborů. Toto nastavení lze provést v Editoru místních zásad skupiny.
Proč zrovna OneNote
Nárůst kampaní s využitím OneNote je zřejmě důsledkem toho, že Microsoft loni v červenci zakázal v základním nastavení Wordu a Excelu používání maker. To byl do té doby dost častý způsob, jak se hackeři dostávali ke svým obětem. A jak je vidět, okamžitě si bohužel našli novou cestu.
OneNote však není jediný. Kromě něj jsou v současné době častěji rizikové i další typy souborů:
- obraz disku v souboru ISO
- ZIP soubory chráněné heslem
Jejich využívání nejspíš klesne poté, co Microsoft zalepil díru, která těmto typům souborů umožňovala obejít bezpečnostní varování. I když je často uživatelé ignorují, přesto jistou část to od kliknutí přece jen odradí a účinnost takových podvodných kampaní je menší.
A jak máte nastavenou kybernetickou bezpečnost ve své firmě vy? Pokud si nejste jisti, uděláme audit a pomůžeme vám obranu proti kyberútokům vylepšit. Dejte nám vědět.